niedziela, 4 listopada 2012

Przemówienie na XXII Zjeździe KPZR



Wygłoszone 19 X 1961 r.

Drodzy towarzysze!

W imieniu Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Partii Robotniczej witam gorąco i serdecznie XXII Zjazd Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i przekazuję całej waszej partii i narodom Związku Radzieckiego braterskie pozdrowienia od 1300 tys. Członków naszej partii, od polskiej klasy robotniczej, od całego narodu polskiego.

XXII Zjazd Komunistycznej Partii Związku Rzeckiego jest wydarzeniem na miarę naszej epoki, wymowną, ilustracją naszych czasów. Przykuwa on uwagę nie tylko całego międzynarodowego ruchu komunistycznego i całej postępowi ludzkości, lecz także wszystkie narody świata z ogromnym zainteresowaniem śledzą jego przebieg, wsłuchują się pilnie w pełne głębokiej treści słowa, płynące z trybuny tego Zjazdu. Nie będzie żadną przesadą, gdy powiemy, że w orbitę XXII Zjazdu Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, w orbitę spraw podniesionych przez tow. Chruszczowa w re­feracie sprawozdawczym i w referacie o nowym Programie Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, oprócz narodów Związku Radzieckiego, których Zjazd ten bezpośrednio do­tyczy, wchodzą wszystkie narody naszego globu, wchodzą najżywotniejsze interesy całej ludzkości.

Nie ma bowiem narodu, w jakimkolwiek miejscu kuli ziem­skiej, dla którego mogłaby być obojętna leżąca u podstaw obydwu referatów centralna sprawa współczesności sprawa wojny i pokoju. I chociaż nikt nie mógł mieć wątpliwości, co do tego, jakie stanowisko w tej sprawie zajmie Związek Radziecki, niemniej jednak jest rzeczą wielkiej, ogolnoświatowej wagi to wszystko, co na ten temat z trybuny tej powiedział tow. Chruszczów. Narody świata z sympatią, ufnością i na­dzieją zwracają swe oczy na XXII Zjazd Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, gdyż w sprawie dla nich najważniejszej — w sprawie zagrodzenia drogi niebezpieczeń­stwu nowej wojny światowej i zapewnienia pokojowego współistnienia państw bez względu na ich ustrój społeczny, referaty tow. Chruszczowa wyrażają ich wolę, ich najgłębsze życzenia, ich żywotne interesy. Cała światowa opinia publi­czna, szczególnie narody Europy, z wielką niecierpliwością oczekiwały zwłaszcza na stanowisko XXII Zjazdu w sprawie zajmującej dzisiaj czołowe miejsce w sytuacji międzynaro­dowej — w sprawie zawarcia traktatu pokojowego z Niemcami i rozwiązania na tej podstawie problemu Berlina zachodniego. Z pełnym aplauzem i wdzięcznością przyjmą narody Europy i całego świata to, co w sprawie tej powiedział towarzysz Chruszczów, wyrażając stanowisko Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i — można być pewnym — stanowisko całego waszego Zjazdu. Partia nasza i naród polski głęboko i żywotnie zainteresowane w likwidacji wszystkich pozostałości drugiej wojny światowej w pełni solidaryzują się z tym stanowiskiem.

XXII Zjazd Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego jest nowym wielkim wkładem w dzieło światowego pokoju.

Uchronienie ludzkości przed katastrofą wojny nuklearnej stało się historyczną misją międzynarodowego ruchu komu­nistycznego. Dała temu szczególny wyraz ubiegłoroczna. Moskiewska Narada 81 Partii Komunistycznych i Robotni­czych. Ale decydującą siłą, zagradzającą drogę nowej wojnie światowej i krzyżującą plany wojenne imperializmu, jest Związek Radziecki.

W imieniu naszej partii i całego narodu polskiego pragnę złożyć na wasze ręce, towarzysze delegaci, słowa najwyższego uznania dla Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, dla wielkiej partii Lenina i dla całego narodu radzieckiego, za wasz decydujący wkład w dzieło utrzymania i utrwalenia światowego pokoju. Wy bowiem dźwigacie główny ciężar najszlachetniejszej w dziejach misji uratowania ludzkości od nowej wojny światowej, od katastrofy nuklearnej. I pod tym względem Zjazd waszej partii posiada doniosłe znaczenie dla wszystkich narodów świata.

Zjazd wasz uchwalić ma nowy Program Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, którego projekt i towarzyszący mu wspaniały referat towarzysza Chruszczowa daje świadectwo niewyczerpanych naukowo poznawczych sił marksizmu-leninizmu. I znowu, aczkolwiek jest to program jednej partii — Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego — znaczenie jego i wpływ na bieg wydarzeń sięgną daleko poza granice Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Sta­nowi on w określonym sensie program całego międzynarodo­wego ruchu komunistycznego i zawiera perspektywę rozwoju całej ludzkości. Realizacja społecznych i ekonomicznych za­dań, które wytycza nowy Program Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego na najbliższe 20-lecie, zapewni osta­tecznie i nieodwracalnie absolutną przewagę ekonomiczną, naukowo-techniczną i społeczną socjalizmu nad kapitalizmem.

Projekty zasadniczych dokumentów XXII Zjazdu Komu­nistycznej Partii Związku Radzieckiego — Programu i Statutu waszej partii — od chwili ich opublikowania były przedmio­tem głębokiego zainteresowania aktywu i ogółu członków naszej partii. Polscy komuniści oceniają te dokumenty, jako wielki dorobek twórczego marksizmu-leninizmu, dokumenty te, prawidłowo uogólniając doświadczenia zarówno Komuni­stycznej Partii Związku Radzieckiego, jak i całego międzyna­rodowego ruchu komunistycznego, zawierają świetną analizę społecznej i politycznej sytuacji współczesnego świata i po mistrzowsku wytyczają drogi rozwiązania najważniejszych zagadnień naszych czasów.


Polska Zjednoczona Partia Robotnicza uważa również za niezmiernie doniosłe od strony teoretycznej i politycznej twórcze, rozwinięcie w projektach nowego Programu i Sta­tutu komunistycznej Partii Związku Radzieckiego leninowskich zasad życia partyjnego i nauki o państwie socjalistycznym. Widzimy w tym konsekwentną kontynuację idei i postanowień XX Zjazdu, które urzeczywistnione w praktyce politycznej Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego oraz podjęte przez inne partie komunistyczne stały się dźwignią potężnego wzrostu sił socjalizmu, jego ideowego i moralnego wpływu na świadomość mas.

Dotychczasowy rozwój demokracji socjalistycznej i jego dalsze perspektywy, konkretnie nakreślone w nowym Programie Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, ukazują nicość burżuazyjnej frazeologii pseudodemokratycznej i do­wodzą niezbicie, że tylko socjalizm może stworzyć prawdziwą demokrację i zapewnić człowiekowi wszechstronną wolność i pełnię rozwoju.

Uchwały XX Zjazdu, które miały ogromne znaczenie dla Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, dla narodów Związku Radzieckiego, dla wszystkich naszych partii — co podkreśliły Deklaracje Partii Komunistycznych i Robotni­czych z roku 1957 i 1960 przyczyniły się równocześnie w ogromnym stopniu do umocnienia nienaruszalnej jedności państw socjalistycznych na leninowskich zasadach. Od XX Zjazdu minęło sześć lat. Odniesione w tym czasie wielkie sukcesy Związku Radzieckiego, które podziwiamy i z których się cieszymy — wspaniałe perspektywy dalszych decydujących o przyszłości ludzkości zwycięstw, które roztacza przed nami nowy Program Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, które tak wszechstronnie naświetlił towarzysz Chruszczów w swoim referacie, umocnienie obozu socjalistycznego i wciąż nowe sukcesy państw socjalistycznych — wszystko to świadczy, jak wspaniały egzamin życiowej praktyki zdały uchwały XX Zjazdu.

Z uchwał tych nie skorzystało tylko i nie wyciągnęło z nich właściwych wniosków ze szkodą dla swojej partii, dla swego narodu i dla międzynarodowego ruchu komunistycznego kie­rownictwo Albańskiej Partii Pracy, co w konsekwencji spycha je obecnie na zgubną drogę odstępstwa od podstawowych zasad proletariackiego internacjonalizmu, od marksizmu-leninizmu, od jedności państw obozu socjalistycznego.

Mówiąc o uchwałach XX Zjazdu pragnę raz jeszcze pod­kreślić tutaj, na XXII Zjeździe Komunistycznej. Partii Związku Radzieckiego, że dzięki tym uchwałom, dzięki leninowskiej polityce Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego z towarzyszem Chruszczowem na czele wzmocniła się — gromiąc rewizjonizm i dogmatyzm — i nabrała nowych, twórczych sił również nasza partia, a stosunki między Komunistyczną Partią Związku Radzieckiego i naszą partią, między narodem polskim i na­rodem radzieckim stały się tak serdeczne i braterskie, jak nigdy przedtem.

Nowy Program Komunistycznej Partii Związku Radzie­ckiego zawiera wielką perspektywę także dla naszej partii i naszego narodu.

Wielka sprawa historycznego zwycięstwa socjalizmu nad kapitalizmem na drodze pokojowego współzawodnictwa wy­maga wkładu wszystkich krajów socjalistycznych, w tej licz­bie i Polski.

Naród polski pod kierownictwem naszej partii pomyślnie realizuje zadania budownictwa socjalistycznego. Drogą uprze­mysłowienia  socjalistycznego, wielkim wysiłkiem naszego narodu i przy wielkiej pomocy Związku Radzieckiego prze­kształciliśmy Polskę, nie tak dawno jeszcze rolniczą, zacofaną i zniszczoną wojną, w kraj przemysłowy, w którym obecnie 62 proc. ludności utrzymuje się z pracy poza rolnictwem.


Dysponujemy obecnie nowoczesnym przemysłem o produk­cji 8-krotnie większej od przedwojennej. Wytyczne planu 20-letniego, które obecnie opracowujemy, przewidują osiągnię­cie w 1980 roku dochodu narodowego 4-krotnie większego niż obecnie, przy 5-krotnym wzroście produkcji przemysłowej.

Wkład mniejszych państw socjalistycznych w wielkie dzieło zdobycia przewagi nad światem kapitalistycznym można nie­wątpliwie powiększać przez podniesienie na wyższy poziom współpracy, kooperacji i specjalizacji produkcji między nimi, co będzie przyspieszać ich rozwój. Polska ze swej strony zrobi wszystko, aby się do tego przyczynić.

Towarzysze!

Towarzysz Chruszczów mówił wczoraj o wielkim zaszczy­cie, jaki przypadł w udziale delegatom na XXII Zjazd, który ma uchwalić nowy Program Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Wraz z wami zaszczyt ten dzielimy i my, przed­stawiciele bratnich partii komunistycznych i robotniczych, uczestnicząc w obradach waszego Zjazdu. Tak jak Rewolucja Październikowa w Rosji zapoczątkowała nową epokę w dzie­jach ludzkości, wpłynęła w sposób decydujący na powstanie światowego systemu socjalistycznego i na wyzwolenie się z jarzma kolonialnego setek milionów ludzi na wszystkich kontynentach, tak i realizacja programu budowy komunizmu w Związku Radzieckim otworzy nowy etap w dziejach ludz­kości, podniesie wysoko świadomość klasową mas pracują­cych w krajach systemu kapitalistycznego, stworzy niebywałe dotąd warunki dla zwycięstwa socjalizmu w skali światowej.

W tym wyraża się i urzeczywistnia przodująca rola Komu­nistycznej Partii Związku Radzieckiego w międzynarodowym ruchu komunistycznym.

Wasze obrady, towarzysze, wasze uchwały, wasza praca mają ogromne znaczenie dla wszystkich partii komunistycz­nych i robotniczych, dla wszystkich krajów socjalistycznych, dla wszystkich narodów, dla całej ludzkości.

Partia nasza, polska klasa robotnicza, cały nasz naród śledzą wasze obrady ze szczególną uwagą. Ruchy rewolucyjne na­szych narodów łączą głębokie i piękne tradycje braterstwa i solidarności. Nasze braterstwo i nasza solidarność zrodziły się ze wspólnej walki i przypieczętowane zostały wspólnie przelaną krwią. Dziś łączy nas wspólny cel, wspólna walka o budownictwo socjalizmu i komunizmu. Jesteśmy razem z wami w waszej niestrudzonej walce o odprężenie między­narodowe, o powszechne rozbrojenie, o pokojowe współistnie­nie wszystkich państw, o usunięcie groźby wojny z życia ludz­kości, o trwały pokój na świecie.

Jesteśmy razem z wami w waszej uporczywej walce przeciw imperializmowi, przeciw zachodnioniemieckim militarystom i odwetowcom, o traktat pokojowy z Niemcami, o przekształ­cenie zachodniego Berlina w wolne miasto, o pełne posza­nowanie suwerennych praw pierwszego w historii Niemiec robotniczo-chłopskiego państwa — Niemieckiej Republiki De­mokratycznej, o bezpieczeństwo Europy i świata.

Naród polski, któremu groziła zagłada ze strony hitleryzmu, wie dobrze, czym było dla niego wyzwolenie spod hitlero­wskiej okupacji przez Armię Radziecką i czym jest dziś dla Polski fakt, że na straży naszych granic na Odrze i Nysie stoi Związek Radziecki, jego siła i niezwyciężona potęga — siła i potęga obozu socjalistycznego. Polska czyni wszystko, aby do wspólnej siły państw-sygnatariuszy Układu Warszawskiego, stojącej na straży bezpieczeństwa i pokoju w Europie, wnieść swój maksymalny wkład.

Towarzysze! Polska Zjednoczona Partia Robotnicza i masy pracujące Polski z radością i nadzieją patrzą na sukcesy Związku Radzieckiego, na wspaniałą perspektywę zwycięstwa komunizmu. W waszych zwycięstwach widzimy również nasze zwycięstwo. W waszych perspektywach — nasze własne perspektywy.

Życzę wam, towarzysze, życzę waszemu Zjazdowi w imieniu całej naszej partii owocnych obrad i pomyślnej realizacji historycznych uchwał XXII Zjazdu.

Niech żyje okryta chwałą wielka partia Lenina — Komu­nistyczna Partia Związku Radzieckiego!

Niech żyje jej wypróbowane leninowskie kierownictwo z towarzyszem Chruszczowem na czele!

Niech żyje braterska i niezłomna przyjaźń między narodem polskim i narodami radzieckimi!

Niech żyje niewzruszona jedność wszystkich państw obozu socjalistycznego!

Niech żyje jedność międzynarodowego ruchu komunistycz­nego!

Niech żyje i zwycięża wielka ogólnoludzka sprawa socja­lizmu i pokoju!

„Trybuna Ludu”
20 października 1961 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz